Release Date: 21 Jul, 2022
83% SPEC SCORE
$194
The Google Pixel 6a comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.1-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 4410 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Google Pixel 6a Key Features
Display
6.1 inches (1080x2400 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
12.2+12 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Google Tensor (5 nm)
OS
Android 12
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 4410mAh
wired, PD3.0, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
Google Pixel 6a Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches, 90.7 cm² (~83% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 429 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Mali (2x2.80 GHz Cortex-X1 & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G78 MP20 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 12.2 MP, 27mm, (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.4µm |
| Secondary | 12 MP, 17mm, 114˚ (ultrawide), 1.25µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.25µm |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 24mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4410mAh |
| Charging | PD3.0, 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 152.2 x 71.8 x 8.9 mm (5.99 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 178g |
| Color Options | Chalk, Charcoal, Sage |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 38 39 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 30 40 48 66 71 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | GX7AS, GB62Z, G1AZG, GB17L |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!























