Release Date: 28 Oct, 2021
91% SPEC SCORE
$243
The Google Pixel 6 Pro comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Extended 5003 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Google Pixel 6 Pro Key Features
Display
6.7 inches (1440x3120 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+48+12 MP (Triple Camera)
11.1 MP Selfie 4K Video
Hardware
Google Tensor (5 nm)
OS
Android 12
Ram & Storage
12GB + 128GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Ion 5003mAh
wired, PD3.0, 23W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Google Pixel 6 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 110.6 cm² (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 512 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Mali (2x2.80 GHz Cortex-X1 & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G78 MP20 |
Storage
| Memory | 12GB + 128GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 1.2µm, Dual Pixel PDAF, (1/1.31") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.2µm |
| Secondary | 48 MP, 104mm (telephoto), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/3.5 Focal length: 0.8µm |
| Tertiary | 12 MP, 17mm, 114˚ (ultrawide), 1.25µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.25µm |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 11.1 MP, 20mm (ultrawide), 1.22µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.22µm |
| Features | Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5003mAh |
| Charging | PD3.0, 23W, 50% in 30 min (advertised) wired, 23W wireless, Reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 163.9 x 75.9 x 8.9 mm (6.45 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 210g |
| Color Options | Cloudy White, Sorta Sunny, Stormy Black |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1700 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 28 30 38 40 41 48 66 71 77 78 257 258 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 28 30 38 40 41 48 66 71 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | GLUOG, G8VOU, GF5KQ |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!























