Release Date: 28 Oct, 2021
89% SPEC SCORE
$179
The Google Pixel 6 comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.4-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 4614 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Google Pixel 6 Key Features
Display
6.4 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+12 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Google Tensor (5 nm)
OS
Android 12
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 4614mAh
Wired (based on 30W charger), PD3.0, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Google Pixel 6 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.4 inches, 98.9 cm² (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 411 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Mali (2x2.80 GHz Cortex-X1 & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G78 MP20 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 1.2µm, Dual Pixel PDAF, (1/1.31") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.2µm |
| Secondary | 12 MP, 17mm, 114˚ (ultrawide), 1.25µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.25µm |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 24mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Features | Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4614mAh |
| Charging | PD3.0, 50% in 30 min (advertised) Wired (based on 30W charger), 21W wireless, Reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 158.6 x 74.8 x 8.9 mm (6.24 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 207g |
| Color Options | Sorta Seafoam, Kinda Coral, Stormy Black |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame glass back (Gorilla Glass 6) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1700 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 28 30 38 40 41 48 66 71 77 78 257 258 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 28 30 38 40 41 48 66 71 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | GB7N6, G9S9B16, G9S9B, GR1YH |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Google Pixel 6 Comparisons
Our Latest Blog
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.




























