83% SPEC SCORE
$89
The Umidigi Power 5 comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.53-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Power through your day with Exceptional 6150 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
Umidigi Power 5 Key Features
Display
6.53 inches (720x1600 pixels) HD
Camera
16+8+5 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G25 (12 nm)
OS
Android 11
Ram & Storage
3GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
6150mAh
wired, 10W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Umidigi Power 5 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.53 inches, 102.9 cm² (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G25 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB, 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 16 MP, (wide), AF Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | 8 MP, 120˚ (ultrawide) |
| Tertiary | 5 MP, (macro) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6150mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
Design
| Dimensions | 164.8 x 76.9 x 9.9 mm (6.49 x 3.03 x 0.39 in) |
| Weight | 211g |
| Color Options | Carbon Grey, Jade Green, Sapphire Blue |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass, thermometer (skin temperature) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























