Release Date: 23 Jul, 2020
84% SPEC SCORE
$156
The Tecno Pouvoir 4 Pro comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Power through your day with Outstanding 6000 mAh battery life, you can stay powered throughout the... Read More
Tecno Pouvoir 4 Pro Key Features
Display
7 inches (720x1640 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
16+5+2 MP (Quad Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6762 Helio P22 (12 nm)
OS
Android 10
Ram & Storage
4GB + 64GB
6GB + 128GB
Battery
6000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
Tecno Pouvoir 4 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7 inches, 116.4 cm² (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 256 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.0 GHz & 4x1.5 GHz) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 16 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | Aperture size: QVGA |
| Features | Quad-LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 27mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Dual-LED flash |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 174.9 x 79.6 x 9.2 mm (6.89 x 3.13 x 0.36 in) |
| Color Options | Ice Jadeite, Misty Grey, Fascinating Purple |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 7 8 20 28 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE Cat4 150 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Tecno Pouvoir 4 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.

































