Release Date: 24 Mar, 2026
90% SPEC SCORE
$206
The vivo T5x 5G comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.76-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with... Read More
vivo T5x 5G Key Features
Display
6.76 inches (1080x2344 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7400 Turbo
OS
Android 16
OriginOS 6
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Si/C Li-Ion 7200mAh
Wired, 44W, 50% in 43 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo T5x 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.76 inches, 112.1 cm² (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 382 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2000 nits |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7400 Turbo |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, (1/2.93") |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED Flash, Panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7200mAh |
| Charging | 44W, 50% in 43 min Wired, Reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS 6 |
Design
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm (6.56 x 3.09 x 0.33 in) |
| Weight | 219g |
| Color Options | Cyber Green, Star Silver |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, proximity |
Additional Info
| Models | V2545 |
| SAR | 1.14 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















































