Release Date: 07 Aug, 2024
86% SPEC SCORE
$1,786
The OnePlus Open Apex Edition comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 7.81-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 4805 mAh battery life,... Read More
OnePlus Open Apex Edition Key Features
Display
7.81 inches (2268x2440 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+64+48 MP (Dual Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen2
OS
Android 13
OxygenOS 13.2
Ram & Storage
16GB + 512GB
Battery
4805mAh
SUPERVOOC, 67W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Open Apex Edition Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.81 inches (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Flexi-fluid AMOLED |
| PPI | 431 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Ultra Thin Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 48 MP, 24mm, 1.12µm, Lens: 7P Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.12µm, Lens: 7P |
| Secondary | 64 MP, Telephoto, 0.7µm, Lens: 4P Aperture size: f/2.6 Focal length: 0.7µm, Lens: 4P |
| Tertiary | 48 MP, 14mm, (Ultra Wide), 0.8µm, Lens: 6P, AF Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm, Lens: 6P |
| Features | Face Unlock, Nightscape Selfie, Selfie HDR, Time-lapse, Dual-View Video, Screen Flash |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps 720p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, 20 mm, (Wide Angle), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4805mAh |
| Charging | 67W SUPERVOOC, 10W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | OxygenOS 13.2 |
Design
| Dimensions | 153.4 x 143.1 x 5.8 mm (6.04 x 5.63 x 0.23 in) |
| Weight | 238g |
| Color Options | Emerald Dusk, Voyager Black, Crimson Shadow |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ac |
| Bluetooth | 5.3, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, Beidou, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Infrared Sensor, Flick-detect Sensor, Sensor Core, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Gyroscope, M-sensor Electronic Compass, Side-mounted Fingerprint Sensor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























