Release Date: 27 May, 2025
82% SPEC SCORE
$248
The alcatel V3 Ultra comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.8-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Long-lasting 5010 mAh battery life, you can... Read More
alcatel V3 Ultra Key Features
Display
6.8 inches (1080x2460 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+8+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 14
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
5010mAh
wired, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
alcatel V3 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 109.8 cm² (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 650 nits |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (wide), 0.64µm, PDAF, (1/1.67") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | 8 MP, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5010mAh |
| Charging | 33W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 167.6 x 75.5 x 8 mm (6.60 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 196g |
| Color Options | Hyper Blue, Champagne Gold, Ocean Grey |
| Water & Dust Resistance | Dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 17 20 26 28 32 38 40 41 42 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 48 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | T803D |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























