Upcoming
Release Date: 18 Apr, 2024
84% SPEC SCORE
$167
The upcoming Realme V50 will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can... Read More
Realme V50 Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 910 5G
OS
Android 14
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast charging
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme V50 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 910 5G |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G58 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.8 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | Fast charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 163.2 x 75.8 x 7.8 mm (6.43 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 185.5g |
| Color Options | Black, Purple |
| Water & Dust Resistance | Dust protected and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front Plastic or silicone polymer (eco leather) back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 32 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 75 77 78 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!











































