86% SPEC SCORE
$108
The itel RS4 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
itel RS4 Key Features
Display
6.56 inches (720x1612 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G99 Ultimate
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
wired, bypass charging, 45W, 80% in 30 mins (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
itel RS4 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches, 103.4 cm² (~94% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G99 Ultimate |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.6 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W, 80% in 30 mins (advertised) wired, bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Weight | 198g |
| Color Options | Silvery White, Elegant Beige, Lurex Black |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























