Release Date: 30 Aug, 2024
88% SPEC SCORE
$88
The Realme Note 60 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.74-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Realme Note 60 Key Features
Display
6.74 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
32 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc Tiger T612 (12 nm)
OS
Android 14
Realme UI 5.0
Ram & Storage
4GB + 64GB
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme Note 60 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches, 109.7 cm² (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Protection | Reinforced glass |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 6GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 32 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (wide) |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Realme UI 5.0 |
Design
| Dimensions | 167.3 x 76.7 x 7.8 mm (6.59 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 187g |
| Color Options | Voyage Blue, Marble Black |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 40 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































