Release Date: 20 May, 2020
80% SPEC SCORE
$219
The LG Stylo 6 comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.8-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Good 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $219 this... Read More
LG Stylo 6 Key Features
Display
6.8 inches (1080x2460 pixels) FHD
Camera
13+5+5 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6765 Helio P35 (12nm)
OS
Android 10
Ram & Storage
3GB + 64GB
Battery
Li-Po 4000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
LG Stylo 6 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 109.8 cm² (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 395 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 13 MP, (wide), PDAF |
| Secondary | 5 MP, 120˚, (ultrawide) |
| Tertiary | 5 MP, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, 1.12µm Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 171.2 x 77.7 x 8.6 mm (6.74 x 3.06 x 0.34 in) |
| Weight | 219g |
| Color Options | White |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (2CA) Cat6 300 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Additional Info
| Models | LMQ730TM, LM-Q730TM |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























