Release Date: 02 Aug, 2023
81% SPEC SCORE
$85
The Lava Yuva 2 comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Lava Yuva 2 Key Features
Display
6.5 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T606 (12 nm)
OS
Android 12
Ram & Storage
3GB + 64GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Lava Yuva 2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 102 cm² (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 270 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, (wide), AF |
| Secondary | Aperture size: VGA |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 165 x 76.1 x 8.7 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 202g |
| Color Options | Glass Lavender, Glass Green, Glass Blue |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Lava Yuva 2 Comparisons
Our Latest Blog
Xiaomi confirms the Xiaomi 15 Series launch on March 2, 2025, ahead of MWC. Let’s explore its features, design updates and more.
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
Biggest Announcements at MWC 2025. From AI-integrated smartphones to ultra-thin designs and next-gen connectivity, explore the most exciting reveals from Day 2!
Discover the ultimate smartwatch showdown with Xiaomi Watch 2 Pro vs. Oppo Watch 4 Pro. Explore unique features in this tech face-off for your perfect wrist companion.
Discover the best Apple Watches of 2025 for every need and budget. Compare Series 10, Ultra 2, and SE Gen 2 before you buy. Read the full smartwatch guide.
































![Best Apple Watches to Buy in 2025 [Buyer's Guide]](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fwww.techspecs.info%2Fblog%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F06%2FBest-Apple-Watch-in-2025.jpg&w=1080&q=100)
