Release Date: 27 Apr, 2025
88% SPEC SCORE
$93
The itel City 100 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.75-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Extended 5200 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
itel City 100 Key Features
Display
6.75 inches (720x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
8 MP Selfie
Hardware
Unisoc T7250
OS
Android 14
Pure 14.5 OS
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
5200mAh
Wired, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
itel City 100 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.75 inches, 110 cm² (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T7250 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 4GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 18W Wired, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Pure 14.5 OS |
Design
| Dimensions | 167.7 x 77.5 x 7.7 mm (6.60 x 3.05 x 0.30 in) |
| Weight | 185g |
| Color Options | Navy Blue, Pure Titanium, Fairy Purple |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | CDMA 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
Additional Info
| Models | C671L |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























