Release Date: 11 Dec, 2023
80% SPEC SCORE
$535
The Blackview BV9300 Pro comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through... Read More
Blackview BV9300 Pro Key Features
Display
6.7 inches (1080x2388 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Helio G99
OS
Android 13
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 15080mAh
Fast Charging, 33W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Blackview BV9300 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~81% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 391 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G99 |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 64 MP, (wide) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 15080mAh |
| Charging | 33W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 184.6 x 85.6 x 22.8 mm (7.27 x 3.37 x 0.90 in) |
| Weight | 525g |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | 5.2 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Blackview BV9300 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
The iPhone 18 Pro & Pro Max, launching in September 2026, will feature the A20 Pro chip, under-display Face ID, upgraded cameras, and 120Hz OLED displays. Prices range from ₹1.35L to $1,199.
Explore an in-depth comparison between the iPhone 17 Pro and iPhone 16 Pro. Discover differences in design, performance, camera capabilities and more from the Apple brand's latest offerings.
Xiaomi 15T Pro Hands-On Review - from gaming to camera tests. Here’s an honest, no-fluff review of how it actually performs in daily use.
Dive into the tech arena with our guide: Samsung Galaxy Book 3 Pro vs Samsung Galaxy Book 3 Pro 360. Uncover distinctions, compare features, and make an informed decision on these powerful devices.




























