Release Date: 13 Oct, 2022
85% SPEC SCORE
$237
The Google Pixel 7 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.3-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 4355 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Google Pixel 7 Key Features
Display
6.3 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+12 MP (Dual Camera)
10.8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Google Tensor G2 (5 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 4355mAh
wired, PD3.0, 20W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Google Pixel 7 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.3 inches, 96.7 cm² (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 416 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 1400 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Mali (2x2.85 GHz Cortex-X1 & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G710 MP7 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 1.2µm, dual pixel PDAF, (1/1.31") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.2µm |
| Secondary | 12 MP, 114˚ (ultrawide), 1.25µm, (1/2.9") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.25µm |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10.8 MP, 21mm (ultrawide), 1.22µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.22µm |
| Features | Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4355mAh |
| Charging | PD3.0, 20W, 50% in 30 min (advertised) wired, 20W wireless, Reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 155.6 x 73.2 x 8.7 mm (6.13 x 2.88 x 0.34 in) |
| Weight | 197g |
| Color Options | Obsidian, Lemongrass, Snow |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1700 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 38 40 41 42 46 48 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 38 40 41 46 48 66 71 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 28 30 38 40 41 48 66 71 75 76 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | GVU6C, GQML3, GO3Z5 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!























