Release Date: 00 Nov, 0
66% SPEC SCORE
$136
The YU Yureka comes with Android 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5.5-inches HD display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 2500 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $136 this device is... Read More
YU Yureka Key Features
Display
5.5 inches (720x1280 pixels) HD
Camera
13 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm 615
OS
Android 4
Ram & Storage
2GB + 16GB
Battery
Li-Po 2500mAh
Data Updated on: 01 May, 2026
YU Yureka Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm² (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm 615 |
| Fabrication process | 28nm |
| CPU | Adreno 4x1.7 GHz, 4x1.0 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 405 |
Storage
| Memory | 2GB + 16GB |
| Storage type | eMMC 4.5 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, 1.12µm, AF, (1/3.1) Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama |
| Video Recording | 1080p 30 |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
Battery
| Battery Capacity | 2500mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 4 |
| Software Updates | 5.1 (Lollipop) |
Design
| Dimensions | 154.8 x 78 x 6 mm (6.09 x 3.07 x 0.24 in) |
| Weight | 155g |
| Color Options | Moonstone Grey |
| Sim Card Types | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | GSM 3 40 |
| Speed | HSPA 42.2 11.5 / LTE Cat4 150 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
Additional Info
| Models | AO5510 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























