99% SPEC SCORE
$4,096
The Lamborghini 88 Tauri comes with Android 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 5-inches sharp FHD display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 3400 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Lamborghini 88 Tauri Key Features
Display
5 inches (1080x1920 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
20 MP (Single Camera)
8 MP Selfie
Hardware
Qualcomm Snapdragon 801
OS
Android 4
Ram & Storage
3GB + 64GB
Battery
Li-Po 3400mAh
Quick Charge 2.0
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Lamborghini 88 Tauri Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5 inches |
| Display Type | Color IPS Screen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 441 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 801 |
| CPU | Adreno 2.3 GHz |
| CPU cores | Quad Core |
| GPU | Adreno 330 |
Storage
| Memory | 3GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 20 MP, AF |
| Features | Face detection, Dual LED Flash |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
Battery
| Battery Capacity | 3400mAh |
| Charging | Quick Charge 2.0 |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 4 |
Design
| Dimensions | 158.6 x 80 x 13 mm (6.24 x 3.15 x 0.51 in) |
| Weight | 250g |
| Color Options | Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 4.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Gravity, Light sensor, Proximity, E-compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Lamborghini 88 Tauri Comparisons
Our Latest Blog
Samsung Galaxy S26 review covering display, performance, camera, battery life, and features. Discover specs, pros, cons, and whether this flagship phone is worth buying.
Samsung has discontinued the Galaxy Z TriFold just three months after launch due to high production costs and low demand. The experimental triple-fold smartphone struggled to achieve mainstream success despite its innovative design.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
The vivo X300 Ultra will feature a 200MP Sony LYT-901 main camera with a large 1/1.12-inch sensor and 35mm lens. Co-engineered with ZEISS, the flagship promises improved low-light photography, advanced stabilization, and professional-grade mobile imaging.
Motorola Signature review covering design, display, performance, battery life, cameras, and software support. Find out if this Rs 59,999 flagship is worth buying in 2026.



























