90% SPEC SCORE
$5,857
The Vertu Ironflip comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 4310... Read More
Vertu Ironflip Key Features
Display
6.7 inches (1188x2790 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen2
OS
Android 13
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
4310mAh
Fast Charging, 65W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Vertu Ironflip Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches |
| Display Type | OLED Screen |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 2 MP, AF |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
| Video Recording | undefined |
Battery
| Battery Capacity | 4310mAh |
| Charging | 65W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 170 x 75.5 x 8.29 mm (6.69 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 246g |
| Color Options | Black, Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









