100% SPEC SCORE
$5,092
The Vertu Metavertu 2 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Extended... Read More
Vertu Metavertu 2 Key Features
Display
6.78 inches (1260x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen2
OS
Android 13
Ram & Storage
12GB + 512GB
Battery
Li-ion 5100mAh
Fast Charging, 65W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Vertu Metavertu 2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches |
| Display Type | Color |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 50 MP, 13mm (Wide Angle) |
| Tertiary | 8 MP, (Telephoto), AF |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
Battery
| Battery Capacity | 5100mAh |
| Charging | 65W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Color Options | Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









