Release Date: 08 Oct, 2015
67% SPEC SCORE
$35
The Karbonn A1 Champ Alfa 3G comes with Android 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 3.5-inches display. With a Good 1300 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $35 this device is budget-friendly and it’s... Read More
Karbonn A1 Champ Alfa 3G Key Features
Display
3.5 inches (320x480 pixels) Lower than HD
Camera
3 MP (Single Camera)
0.3 MP Selfie
OS
Android 4
Ram & Storage
256MB + 512MB
Battery
Li-ion 1300mAh
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Karbonn A1 Champ Alfa 3G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 3.5 inches |
| Display Type | TFT Screen |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| PPI | 165 ppi |
Performance
| CPU cores | Single-Core |
Storage
| Memory | 256MB + 512MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 3 MP |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 0.3 MP |
Battery
| Battery Capacity | 1300mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 4 |
Design
| Dimensions | 117.8 x 63.4 x 10 mm (4.64 x 2.50 x 0.39 in) |
| Weight | 108g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA |
| Speed | HSPA |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 3.0 |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


































