Rumored
94% SPEC SCORE
$71
The Jio Phone 3 5G Android ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5.5-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Power through your day with Exceptional 6000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Jio Phone 3 5G Key Features
Display
5.5 inches (1280x1920 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
200+32+12 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie
Hardware
MediaTek Dimensity 1200
OS
Android
Ram & Storage
4GB + 64GB
8GB + 128GB
Battery
6000mAh
Fast Charging, 1W, 120 minutes
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Jio Phone 3 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.5 inches |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 1200 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, AF |
| Secondary | 32 MP, Ultra-wide camera |
| Tertiary | 12 MP, Portrait camera |
| Features | 10X zoom |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 1W, 120 minutes Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
Connectivity
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























