Release Date: 13 Oct, 2023
99% SPEC SCORE
$15
The Jio Bharat B1 RTOS ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 2.4-inches display. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Average 2000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Jio Bharat B1 Key Features
Display
2.4 inches (240x320 pixels) Lower_than_HD
144Hz Refresh rate
Camera
0.3 MP (Single Camera)
OS
RTOS
Ram & Storage
512MB + 4GB
Battery
Li-Ion 2000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Jio Bharat B1 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 2.4 inches, 6.1 cm² (~27.44% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT |
| PPI | 167 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Storage
| Memory | 512MB + 4GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 0.3 MP |
| Features | Digital Zoom |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 2000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | RTOS |
Design
| Dimensions | 125 x 52 x 17 mm (4.92 x 2.05 x 0.67 in) |
| Weight | 110g |
| Color Options | Ash Blue, Solo Black |
| Sim Card Types | Single SIM, GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | 2G |
| 3G bands | 3G |
| 4G bands | TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3) / 850(band 5) |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
























