Release Date: 15 Sep, 2025
90% SPEC SCORE
$180
The itel Super 26 Ultra comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.8-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through... Read More
itel Super 26 Ultra Key Features
Display
6.8 inches (1080x2436 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
1440P Video
Hardware
Unisoc T7300
OS
Android 15
itel OS 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
6000mAh
Wired, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
itel Super 26 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 110.5 cm² |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 392 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | PWM |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T7300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MP2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.6 |
| Secondary | (macro) |
| Tertiary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | Yes |
| Video Recording | 1440p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 18W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | itel OS 15 |
Design
| Dimensions | NaN x NaN x 6.8 mm (NaN x NaN x 0.27 in) |
| Color Options | Silver, Blue, Gold, Silver/Gold |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), unspecified sensors |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























