74% SPEC SCORE
$21
The Samsung Guru Plus comes with Android 8, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 1.5-inches display. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 800 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Samsung Guru Plus Key Features
Display
1.5 inches (128x128 pixels) Lower_than_HD
120Hz Refresh rate
OS
Android 8
Ram & Storage
4MB + 0MB
Battery
Li-Ion 800mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Guru Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 1.5 inches, 7.3 cm² (~14.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| PPI | 121 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| CPU | 208 MHz |
Storage
| Memory | 4MB + 0MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | None camera |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 800mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 8 |
Design
| Dimensions | 108 x 45 x 13.2 mm (4.25 x 1.77 x 0.52 in) |
| Weight | 66g |
| Color Options | Black, White, Dark Blue |
| Sim Card Types | Dual SIM, (Mini-SIM) |
Network
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB (charging only) |
Additional Info
| Models | SM-B110, SM-B110E |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























