91% SPEC SCORE
$35
The Karbonn VUE 1 comes with Android 8, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5.34-inches display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 2300 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
Karbonn VUE 1 Key Features
Display
5.34 inches (480x960 pixels) Lower than HD
60Hz Refresh rate
Camera
5 MP (Single Camera)
4 MP Selfie 1280P Video
OS
Android 8
Ram & Storage
1GB + 8GB
Battery
Li-Ion 2300mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Karbonn VUE 1 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.34 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 201 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| CPU cores | Quad-core |
Storage
| Memory | 1GB + 8GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 5 MP |
| Video Recording | 1280p 720p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 4 MP |
Battery
| Battery Capacity | 2300mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 8 |
Design
| Dimensions | 71.5 x 148.6 x 8.8 mm (2.81 x 5.85 x 0.35 in) |
| Weight | 163g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Proximity, Light, Accelerometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























