73% SPEC SCORE
$31
The JioPhone Prima KaiOS ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 2.4-inches display. With a Average 1800 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $31 this device is Entry-level and it’s offers incredible value,... Read More
JioPhone Prima Key Features
Display
2.4 inches (240x320 pixels) Lower_than_HD
Camera
0.3 MP (Single Camera)
0.3 MP Selfie
OS
KaiOS
Ram & Storage
512MB + 4GB
Battery
Li-Ion 1800mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
JioPhone Prima Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 2.4 inches, 6.1 cm² |
| Display Type | TFT |
| PPI | 167 ppi |
| Protection | No |
Storage
| Memory | 512MB + 4GB |
| Storage type | Yes, Up to 128 GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 0.3 MP |
| Features | Digital Zoom, Yes, LED Flash |
| Video Recording | Yes, Video Formats: H.264, VP8 |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 0.3 MP |
Battery
| Battery Capacity | 1800mAh |
| Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | KaiOS |
Design
| Color Options | Blue, Yellow |
| Sim Card Types | Single SIM, GSM, SIM1: Nano |
Network
| Technology | GSM |
| 4G bands | TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3) / 850(band 5) |
Connectivity
| Bluetooth | v5.0 |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | MicroUSB 2.0 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























