Release Date: 23 Jun, 2023
73% SPEC SCORE
$15
The itel Circle 1 Nucleus ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 1.32-inches display. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 500 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $15 this device is budget-friendly and... Read More
itel Circle 1 Key Features
Display
1.32 inches (240x240 pixels) Lower_than_HD
60Hz Refresh rate
Camera
0.3 MP (Single Camera)
720P Video
OS
Nucleus
Ram & Storage
32MB + 32MB
Battery
Li-ion 500mAh
Data Updated on: 01 May, 2026
itel Circle 1 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 1.32 inches |
| Display Type | Color |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| PPI | 189 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Storage
| Memory | 32MB + 32MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 0.3 MP |
| Video Recording | 720p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 500mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Nucleus |
Design
| Dimensions | 98 x 49 x 11 mm (3.86 x 1.93 x 0.43 in) |
| Weight | 55g |
| Color Options | Pink, Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
itel Circle 1 Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.


























